Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;
Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!
Miej serce i patrzaj w serce!
[Adam Mickiewicz, Romantyczność]

5 września cała społeczność szkolna spotkała się, aby wspólnie przeczytać ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ten tomik poezji jest szczególnie ważny, gdyż zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Wrażliwość, wyczucie języka i ogromna wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że to dzieło stało się esencją polskiego romantyzmu.

Uczniowie z klas IV-VIII zaprezentowali ballady – Pani Twardowska, Powrót taty, Świtezianka. W akcji  udział wzięli także nauczyciele, którzy przeczytali balladę Rybka. W trakcie wysłuchano również nagrania ballad – Romantyczność, To lubię oraz Lilije – w wykonaniu aktorów, którzy 3 września wystąpili w Ogrodzie Saskim.

Prezydent RP w liście skierowanym do uczestników akcji napisał: Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, iż w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są aktualne.

 

Spotkanie z balladami Adama Mickiewicza, wydanymi przed dwustu laty poprowadziła pani Julita Wilczek.

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w 11. edycji Narodowego Czytania.