Dzień 28 lutego 2019r. uczniowie klasy VII pod opieką p.Katarzyny Krasuckiej spędzili na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. To właśnie tam brali udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu „Chemiczna moc 4 żywiołów”.

Program zajęć został skonstruowany tak, aby w prosty i przejrzysty sposób przedstawić zagadnienia związane z życiem codziennym i obecnością chemii wokół nas.

Pracując w 2-osobowych zespołach pod czujnym okiem pracowników Zakładów: Chemii Organicznej (przed obiadem) oraz Chemii Nieorganicznej (po obiedzie), uczniowie wykonali szereg doświadczeń chemicznych związanych z 4 żywiołami : wodą, ogniem, ziemią i powietrzem oraz wysłuchali dwóch wykładów.

W czasie zajęć mieli zatem możliwość wykrywania pierwiastków chemicznych w różnych produktach spożywczych, badali właściwości sorpcyjne gleby i materiałów higienicznych oraz absorbenty, rozdzielali barwniki, wyznaczali stopień twardości wody oraz poznali procesy jej oczyszczania. Ponadtopoznali tajemnice maceracji i sposoby otrzymywania ekstraktów roślinnych, przekonali się jaką moc ma wywar w czerwonej kapusty i w jaki sposób tworzone są aromaty,spalali magnez i siarkę w powietrzu, a także otrzymywali tlen.

Po sześciu godzinach intensywnej pracy w laboratoriach chemicznych, uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale pełni wrażeń i zdecydowanie bogatsi o nowe doświadczenia.

 

Autor: Katarzyna Krasucka