11 maja 2018 r. drużyna w składzie: Aleksandra Cieślak, Dominika Nowicka i Monika Nowicka wraz opiekunem p. Katarzyną Krasucką, udała się do Sawina koło Chełma, sprawdzić swą wiedzę i umiejętności w eliminacjach wojewódzkich XLVI OMTTK.
OMTTK PTTK to największe i najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie z zakresu szkolnej turystyki edukacyjnej, organizowane przez PTTK nieprzerwanie od 1972 roku na terenie całego kraju. Co roku turniej popularyzuje walory turystyczno-krajoznawcze innego, wybranego województwa. W roku szkolnym 2017/18 będzie to województwo małopolskie. Turniej to interdyscyplinarne pole zmagań młodzieży z całej Polski. Tak duże zaangażowanie uczestników powoduje znaczny wzrost kompetencji i wiedzy u nich, ale też tak rodzą się u młodych ludzi życiowe pasje i chęć pracy w ramach wolontariatu.
W Sawinie uczniowie w części teoretycznej zmierzyli się z testem wiedzy zawierającym elementy turystyki kwalifikowanej, krajoznawstwa, terenoznawstwa, bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz udzielania pierwszej pomocy.
Natomiast część praktyczną stanowiły zadania typu: turystyczny marsz na orientację, rowerowy tor przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu, turystyczne ABC (rozpoznawanie roślin, rozpoznawanie tropów zwierząt, identyfikacja zabytków Polski, elementy jazdy konnej).
Ocenie uległy też zdobyte uprawnienia i odznaki turystyczne PTTK.
Rywalizacja była bardzo intensywna (w końcu do Sawina pojechały najlepsze drużyny wyłonione w eliminacjach oddziałowych). Tym większą radość stanowi fakt, że w kategorii szkół podstawowych nasza drużyna zajęła I miejsce i będzie reprezentować województwo lubelskie na finale centralnym, który odbędzie się w dniach 31.05 – 03.06 w Wadowicach. Ponadto w rywalizacji indywidualnej (w części teoretycznej) Dominika Nowicka zajęła II miejsce w kat. szkół podstawowych.

Dziewczynom serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w Wadowicach!

 

Autor: Katarzyna Krasucka