Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.

Z tej okazji 22.04.2022r. zorganizowaliśmy dla naszych przedszkolaków wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci chcąc podkreślić wagę tego dnia oraz pokazać, że są przyjaciółmi przyrody ubrali się tego dnia na zielono. W trakcie dnia odbyło się wiele atrakcyjnych oraz pouczających zajęć i aktywności, tj. omówienie kodeksu małego ekologa, pogadanki na temat zanieczyszczeń w przyrodzie, segregowanie śmieci, zgniatanie plastikowej butelki i wrzucanie jej do odpowiedniego kosza, puzzle edukacyjne, zabawy ruchowe, karty matematyczne oraz eksperyment badawczy, który pokazał dzieciom co się stanie jak ropa trafi do oceanu.

Użyliśmy do tego wody, oleju, plasteliny oraz piórka. Olej i woda nie zmieszały się, bo różnią się gęstością. Wniosek: zanieczyszczenia spływają do oceanu z rzekami i opadami. Ropa jest lżejsza od wody i będzie utrzymywać się na jej powierzchni, dlatego ptaki, które przysiądą na plamach ropy, mają sklejone pióra, przez co nie mogą latać, natomiast zjedzona przez ryby ropa może skleić im skrzela.

Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Przedszkolaki wiedzą to doskonale i zawsze chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach.

Autor notatki: Monika Sokołowska