23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji uczniowie klas ,,0″ – III pod opieką p. Wiolety Kuczyńskiej              i p. Magdy Dzioba mieli okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym promującym czytelnictwo pt. ,,Na tropie afery, gdzie podziały się litery?!” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach.

,,Pewnego dnia okazuje się, że z książek znajdujących się w bibliotece zniknęły wszystkie litery. Pani Bibliotekarka podejrzewa, że ktoś te litery ukradł i prosi o pomoc detektywa. Kiedy specjalista rozpoczyna śledztwo, trop prowadzi do Artystki. Okazuje się, że litery są jej potrzebne do zapisywania pomysłów, a także do tworzenia nowych tekstów. Artystka przekonuje Detektywa, iż litery zapisane w notatkach są jej własnością. Próbuje także pomóc, przypominając wiersz o abecadle, którego akurat uczyła się do najnowszej roli. Śledztwo jest więc kontynuowane, a ślad prowadzi dalej. Kiedy Detektyw jest już pewien, że znalazł winnego, następuje całkowity zwrot akcji i ku zaskoczeniu wszystkich okazuje się, że liter nikt nie porwał, lecz odeszły z biblioteki same. Dlaczego? Królowa Liter – Literatura wyjaśniła, że czuły się one zbyt samotne w pustym pomieszczeniu… Obiecała więc, że wszystkie zguby wrócą na swoje miejsce, pod warunkiem, że dzieci zaczną czytać książki!

Spektakl zakończył się solenną obietnicą poprawy, dlatego już kilka minut później uczniowie klasy II i III odwiedzili szkolną bibliotekę, w poszukiwaniu ciekawych pozycji książkowych.

 

 

To był naprawdę barwny i ciekawy dzień, który wzbudził w nas wszystkich wiele radości!

 

Pamiętajcie, warto docenić fakt, że wokół nas działają biblioteki.

Odwiedzajmy je nie tylko w poszukiwaniu lektur, ale także całkiem nowych książek. Bądźmy gotowi na przygody! 👀

 

 

Autor: Gabriela Skwara, kl. III

(pod opieką p. Magdy Dzioba)