Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

 

,,W listopadową ciemną noc,

swój los wywróżę sobie,

bo wróżby dziwną mają moc,

mówiły mi o Tobie…”

 

Dawniej noc św. Andrzeja miała bardzo osobliwy charakter; więcej było w niej magii i wiary, że tej nocy przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie Andrzejki stały się przede wszystkim wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu pozytywnych przeżyć i emocji.

 

 

W tym roku dzieci z naszej szkoły rozpoczęły swoją zabawę od klasowych wróżb. Dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w zbiorowym laniu wosku. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały serduszka z imionami, a także przy pomocy ,,czarodziejskiej butelki”, wirującej strzałki, czy bilecików w balonach, dowiadywały się, co czeka je w przyszłości.

Kolejną atrakcją była dyskoteka, która okazała się doskonałą okazją do tego, by nasi podopieczni mogli choć na chwilę wcielić się w ulubione postacie z bajek, filmów czy książek.

Jako pierwsze bawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – III.

Po południu odbyła się również dyskoteka dla uczniów z klas starszych.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC

Podczas szkolnej zabawy odbyła się także loteria fantowa, w której za symboliczną ,,złotówkę” można było nabyć ozdoby świąteczne, kolorowe bransoletki czy pluszowe misie.

 

To była zabawa iście doskonała! Andrzejkowy wieczór zachował swój tajemniczy urok i magię.

Ciekawe tylko czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie…?

 

Autor: Magda Dzioba